Skyron ile Alakalı Sorularınıza Burada Yanıt Bulabilirsiniz!

Skyron'a dair sorularınıza yanıtlar ve çözümler bulun. Bir cevap bulamazsanız, bizimle iletişime geçin, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

En Popüler 10 Soru

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?

Firewall, güvenlik duvarı anlamını taşımaktadır. Bilgisayarı kötü amaçlı yazılımlardan veya virüslerden ve sızma yapma ihtimaline karşı hackerlardan korur. Genel olarak bakıldığı zaman siber saldırılara önlem amaçlı kullanılır. Firewall’un en önemli özelliği güvenli ve tehlike arz eden trafik aralarındaki ayrımı yapabilen erişim kontrolü özelliğidir.

Firewall Neden Gereklidir?

Zararlı yazılımlardan bilgisayarı ve interneti koruma altına almak adına bir gereklilik söz konusudur.

KVKK Nedir?

KVKK, açılım olarak Kişisel Verilerin Korunması Kanunu anlamına gelmektedir.
Kişisel verilerin korunması, kişisel verilerin işlenmesinin disiplin altına alınması ile temel
hak ve özgürlüklerin korunmasıdır. Kişisel verilerin korunması, temelde verilerin değil, bu verilerin ilişkili olduğu kişilerin
korunmasını amaçlamaktadır.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunun Amacı Nedir Ve Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

Kanunun amacı, kişisel verilerin işlenme şartlarını, kişisel verilerin işlenmesinde kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin
korunmasını ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemektir. Kişinin mahremiyetinin korunması ile veri güvenliğinin sağlanması da bu kapsamda değerlendirilmektedir.  Kanun ile kişisel verilerin özensiz toplanmasının, yetkisi olmayanların erişimine açık olmasının, amacın dışında veya zararlı amaçlarla kullanımı sonucu kişisel hakların ihlal edilmesinin önüne geçilmesi gereklidir.

Firewall Cihazları Nedir?

Firewall cihazları, ağ ile çevrimiçi erişim sağlayan kullanıcıları koruma altına almak için kullanılır. Bu cihazlar ile ağ üzerindeki bütün trafik kaydedilebilir. Gerekli kullanıcı için erişim kısıtlaması getirilebilir. Kullanıcı ağ sistemi üzerinden çıkarılabilir.

UTM Nedir?

UTM, tam açılımı olarak Unified Threat Management’dır. Türkçe karşılığı ile Birleşik Tehdit Yönetimi anlamına gelmektedir. Geleneksel Güvenlik Duvarı, Saldırı Tespit Sistemleri, Saldırı Engelleme Sistemleri, Anti-virüs, VPN vb. ağ güvenliği cihazlarının teknolojinin gelişmesiyle tek bir cihazda toplanmasına denir. Dolayısıyla, ağ yöneticileri tüm cihaz tiplerine ayrı çabalar sarfetmektense, tek cihaz üzerinde, daha yönetilebilir bir arayüz üzerinden tüm konfigürasyonları yapabilir. Farklı özelliklerin aynı cihaz üzerinde toplanmasının bir avantajı olarak, merkezi bir yönetimle tüm özelliklerin eş zamanlı ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

5651 Sayılı Kanun Nedir?

5651 Sayılı Kanun, İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yolu ile işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında bir kanundur. İnternet üzerinden yayınların düzenlenmesinin yapılması, kontrol altında tutulması ve yayınların üstünden gerçekleşen suçlar ile mücadeleye yönelik çıkartılmıştır.

Siber Saldırı Nedir?

Bilgisayarlarda ve bilgisayar ağlarında saldırı, bir varlığı açığa çıkarma, değiştirme, devre dışı bırakma, yok etme, çalma veya bir varlığa yetkisiz erişim veya yetkisiz kullanım sağlama girişimidir. Bir siber saldırı, bilgisayar bilgi sistemlerini, altyapıları, bilgisayar ağlarını veya kişisel bilgisayar cihazlarını hedef alan herhangi bir saldırı manevrasıdır.

Hotspot Nedir?

Hotspot kamusal alanda, wi-fi teknolojisini kullanarak kablosuz yerel ağdan internete erişim olanağı sağlayan bölgedir.

Baktığınız bilgiye ulaşamadınız mı? Sorunuzu Direkt Olarak Bize Sorun